Zubní kámen

22.08.2022

Zubní kámen a s ním spojené onemocnění podpůrných tkání zubů (periodontu) je nejčastější stomatologické onemocnění u psů a koček. U psů se vyskytuje nejčastěji u malých a středních plemen.

Povrch zubů v dutině ústní je pokryt zubním plakem. Ten je tvořen ze slinných proteinů, bakterií a tkáňových tekutin. Není-li plak z povchu zubů vhodným způsobem odstraňován, dochází po určité době k jeho mineralizaci a tím k vytvoření zubního kamene. Dochází k rychlému množení bakterií (navenek se projevuje nepříjemným zápachem z dutiny ústní) a odchlipování dásně od povrchu zubu. Tento proces pak pokračuje na krček zubu a jeho kořen a způsobuje rozvolnění závěsného aparátu zubu. To nakonec může vést ke ztrátě zubu.

Vzhledem k tomu, že dáseň v okolí postižených zubů má tendenci snadno krvácet, mohou se bakterie velice snadno dostat do krevního oběhu a tím i do důležitých orgánů (srdce, ledviny atd.), kde mohou způsobit závažná onemocnění. Proto by se vytvoření zubního kamene nemělo podceňovat a jeho ošetření odkládat.

Existuje několik způsobů, jak tvorbě zubního kamene zabránit. Jedná se především o čištění zubů speciálními zubními pastami a kartáčky, dále se používají různé gely obsahující enzymy a v neposlední řadě přípravky na bázi mořských řas, které se přidávají do krmiva. Další možností je krmit psa nebo kočku speciálními granulemi, které jednak upravují složení slin a jednak mechanicky zub čistí. O nejvhodnější metodě prevence se vždy poraďte se svým veterinářem.

Pokud se již zubní kámen vytvoří, je třeba jej odstranit. Zákrok se provádí pomocí ultrazvuku v krátkodobé narkóze. Po zákroku se doporučuje podávání antibiotik pro doléčení zánětu.